TYÖELÄMÄVERKOSTO


Tälle sivulle on koottu Suomen metsäalan oppilaitokset sekä koulukohtainset työntekijä- ja työnantajajärjestöjen yhteyshenkilöt. Verkoston tarkoituksena on lisätä koulujen ja järjestöjen yhteistyötä ja parantaa metsäalan opiskelijoiden työelämävalmiuksia.


Metsäalan oppilaitokset

Yliopistot

Oppilaitos Sijainti Oppilaitoksen yhteyshenkilö Työnantajaliiton yhteyshenkilö Työntekijäliiton yhteyshenkilö
Helsingin yliopisto Helsinki Veli-Pekka Kivinen, veli.kivinen(a)helsinki.fi, puh. 02941 58194 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, puh. 040 586 5947 Jukka Sippola- jukka.sippola(a)loimu.fi, puh 09 62268 541
Itä-Suomen yliopisto Joensuu Piritta Torssonen,piritta.torssonen(a)uef.fi, puh. 050-405 8236 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, puh. 040 586 5947 Jukka Sippola- jukka.sippola(a)loimu.fi, puh 09 62268 541

Ammattikorkeakoulut

Oppilaitos Sijainti Oppilaitoksen yhteyshenkilö Työnantajaliiton yhteyshenkilö Työntekijäliiton yhteyshenkilö
Hamk Hämeenlinna Antti Sipilä, antti.sipila(a)hamk.fi, puh. 050 592 7051 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, puh. 040 586 5947 Erkki Eteläaho, erkki.etelaaho(a)luva.fi, puh. 0400 636 261
Karelia Joensuu Pekka Huotari, pekka.huotari(a)karelia.fi, puh. 050 436 3691 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, puh. 040 586 5947 Erkki Eteläaho, erkki.etelaaho(a)luva.fi, puh. 0400 636 261
Xamk Mikkeli Kirsi Itkonen, kirsi.itkonen(a)xamk.fi, puh. 040 842 0623 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, puh. 040 586 5947 Erkki Eteläaho, erkki.etelaaho(a)luva.fi, puh. 0400 636 261
Novia Raasepori Johnny Sved, johnny.sved(a)novia.fi, puh. 0400 967648 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, puh. 040 586 5947 Erkki Eteläaho, erkki.etelaaho(a)luva.fi, puh. 0400 636 261
Lapin amk Rovaniemi Markus Korhonen, markus.korhonen(a)lapinamk.fi, puh. 040 672 5061 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, puh. 040 586 5947 Erkki Eteläaho, erkki.etelaaho(a)luva.fi, puh. 0400 636 261
Tamk Tampere Jukka Tohu, jukka.tohu(a)tuni.fi, puh. 040 7159 068 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, puh. 040 586 5947 Erkki Eteläaho, erkki.etelaaho(a)luva.fi, puh. 0400 636 261

Metsäkonekoulut

Oppilaitos Sijainti Oppilaitoksen yhteyshenkilö Työnantajaliiton yhteyshenkilö Työntekijäliiton yhteyshenkilö
EduSampo Ruokolahti Esa Majander, esa.majander(a)edusampo.fi, puh. 040 558 8398 Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Micke Porkka, micke.porkka(a)teollisuusliitto.fi, 050 337 9451
Esedu Mikkeli Reijo Kääriäinen, reijo.kaariainen(a)esedu.fi, puh. 044 71 5614 Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Micke Porkka, micke.porkka(a)teollisuusliitto.fi, 050 337 9451
Esedu Pieksämäki Pekka Hulkkonen, pekka.hulkkonen(a)esedu.fi Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Micke Porkka, micke.porkka(a)teollisuusliitto.fi, 050 337 9451
Esedu/Samiedu Savonlinna Anne Taiponen, anne.taiponen(a)samiedu.fi, puh 044 550 6692 Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Micke Porkka, micke.porkka(a)teollisuusliitto.fi, 050 337 9451
Gradia Jämsä Jarmo Nikkanen, jarmo.nikkanen(a)gradia.fi, puh.040 341 4416 Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Jukka Seppälä, jukka.seppala(a)teollisuusliitto.fi, p. 040 0878395
Kpedu Kannus Joonas Tuikkanen, joonas.tuikkanen(a)kpedu.fi, puh 044 725 0610 Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Jari Leppäkangas, jari.leppakangas(a)teollisuusliitto.fi, p. 050 592 2095
Osao Muhos Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Hanna-Kaisa Hämäläinen, hanna-kaisa.hamalainen(a)teollisuusliitto.fi, p. 050 351 0793
Osao Taivalkoski Sauli Juurikka, sauli.juurikka(a)osao.fi, puh 040 141 5223 Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Hanna-Kaisa Hämäläinen, hanna-kaisa.hamalainen(a)teollisuusliitto.fi, p. 050 351 0793
Redu Rovaniemi Juha Mikkola, juha.mikkola(a)redu.fi Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Martti Rauhala, martti.rauhala(a)teollisuusliitto.fi, p. 040 7235990
Riveria Valtimo Kirsi Pyykönen, kirsi.pyykonen(a)riveria.fi Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Mika Kolehmainen, mika.kolehmainen(a)teollisuusliitto.fi, p. 044 302 0514
Riveria Joensuu Risto Julkunen, risto.julkunen(a)riveria.fi Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Mika Kolehmainen, mika.kolehmainen(a)teollisuusliitto.fi, p. 044 302 0514
Sakky Siilinjärvi Pekka Dahlqvist, pekka.dahlqvist(a)sakky.fi puh. 044 785 41381 Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Mika Kolehmainen, mika.kolehmainen(a)teollisuusliitto.fi, p. 044 302 0514
Sakky Kajaani Pekka Dahlqvist, pekka.dahlqvist(a)sakky.fi puh. 044 785 41381 Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Mika Kolehmainen, mika.kolehmainen(a)teollisuusliitto.fi, p. 044 302 0514
Sedu Ähtäri Antti Virkkunen, antti.virkkunen(a)sedu.fi, p. 040 868 2604 Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Jukka Seppälä, jukka.seppala(a)teollisuusliitto.fi, p. 040 087 8395
Tredu Ylöjärvi Mari Nieminen, mari.k.nieminen(a)tredu.fi, p. 040 801 6709 Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Jan Laine, jan.laine(a)teollisuusliitto.fi, 040 7204 087
TTS Työtehoseura Nurmijärvi Pertti Hourunranta, pertti.hourunranta(a)tts.fi, p. 050 3879 516 Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Jari Kallio, jari.kallio(a)teollisuusliitto.fi, 040 7164 973
Winnova Pori Jani Kujansuu, jani.kujansuu(a)winnova.fi, puh., 044 455 8017 Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Jouni Nurmela, jouni.nurmela(a)teollisuusliitto.fi, p. 040 827 8348
Yrkesakademin Vaasa Henrik Östman, henrik.ostman(a)yrkesakademin.fi, puh. 044 750 3105 Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Jari Leppäkangas, jari.leppakangas(a)teollisuusliitto.fi, p. 050 592 2095

Metsuri - metsäpalvelujentuottajakoulut

Oppilaitos Sijainti Oppilaitoksen yhteyshenkilö Työnantajaliiton yhteyshenkilö Työntekijäliiton yhteyshenkilö
Axxell Kemiö Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, p. 040 586 5947 Jari Kallio, jari.kallio(a)teollisuusliitto.fi, 040 7164 973
EduSampo Ruokolahti Esa Majander, esa.majander(a)edusampo.fi, puh. 040 558 8398 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, p. 040 586 5947 Micke Porkka, micke.porkka(a)teollisuusliitto.fi, 050 337 9451
Gradia Jämsä Jarmo Nikkanen, jarmo.nikkanen(a)gradia.fi, puh.040 341 4416 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, p. 040 586 5947 Jukka Seppälä, jukka.seppala(a)teollisuusliitto.fi, p. 040 087 8395
Hami Hämeenlinna Juha Mäkelä, juha.makela(a)hamk.fi, puh 050 5650835 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, p. 040 586 5947 Jan Laine, jan.laine(a)teollisuusliitto.fi, 040 7204 087
Harjun oppimiskeskus Virojoki Terhi Nopanen, terhi.nopanen(a)harjunopk.fi, puh 044 0324 613 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, p. 040 586 5947 Micke Porkka, micke.porkka(a)teollisuusliitto.fi, 050 337 9451
Hyria Hyvinkää Marja Aalto, marja.aalto(a)hyria.fi, puh.050 415 3498 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, p. 040 586 5947 Jari Kallio, jari.kallio(a)teollisuusliitto.fi, 040 7164 973
Jedu Haapajärvi Jarmo Junttila, jarmo.junttila(a)jedu.fi, puh.040 849 3432 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, p. 040 586 5947 Hanna-Kaisa Hämäläinen, hanna-kaisa.hamalainen(a)teollisuusliitto.fi, p. 050 351 0793
Kao Kajaani Lauri Väisänen, lauri.vaisanen(a)kao.fi, puh. 044 715 7738 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, p. 040 586 5947 Hanna-Kaisa Hämäläinen, hanna-kaisa.hamalainen(a)teollisuusliitto.fi, p. 050 351 0793
Kpedu Kannus Joonas Tuikkanen, joonas.tuikkanen@kpedu.fi, puh 044 725 0610 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, p. 040 586 5947 Jari Leppäkangas, jari.leppakangas(a)teollisuusliitto.fi, p. 050 592 2095
Ksao Kouvola Marika Hänninen, marika.hanninen(a)ksao.fi, puh. 040 358 7576 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, p. 040 586 5947 Micke Porkka, micke.porkka(a)teollisuusliitto.fi, 050 337 9451
Livia Paimio Matleena Lindströn, matleena.lindstrom(a)livia.fi, puh. 050 5721 738 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, p. 040 586 5947 Jari Kramsu, jari.kramsu(a)teollisuusliitto.fi, p. 040 769 5731
Poke Saarijärvi Anna-Maija Koskenlahti, anna-maija.koskenlahti(a)poke.fi, puh.0400 351 516 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, p. 040 586 5947 Jukka Seppälä, jukka.seppala(a)teollisuusliitto.fi, p. 040 087 8395
Redu Kemijärvi Juha Mikkola, juha.mikkola(a)redu.fi Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, p. 040 586 5947 Martti Rauhala, martti.rauhala(a)teollisuusliitto.fi, p. 040 7235990
Redu Rovaniemi Juha Mikkola, juha.mikkola(a)redu.fi Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, p. 040 586 5947 Martti Rauhala, martti.rauhala(a)teollisuusliitto.fi, p. 040 7235990
Riveria Joensuu Risto Julkunen, risto.julkunen(a)riveria.fi Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, p. 040 586 5947 Mika Kolehmainen, mika.kolehmainen(a)teollisuusliitto.fi, p. 044 3020514
Riveria Valtimo Risto Julkunen, risto.julkunen(a)riveria.fi Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, p. 040 586 5947 Mika Kolehmainen, mika.kolehmainen(a)teollisuusliitto.fi, p. 044 3020514
Sakky Siilinjärvi Pekka Dahlqvist, pekka.dahlqvist(a)sakky.fi, puh.044 785 41381 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, p. 040 586 5947 Mika Kolehmainen, mika.kolehmainen(a)teollisuusliitto.fi, p. 044 3020514
Samiedu Savonlinna Anne Taiponen, anne.taiponen(a)samiedu.fi, puh 044 550 6692 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, p. 040 586 5947 Micke Porkka, micke.porkka(a)teollisuusliitto.fi, 050 337 9451
Sedu Ähtäri Antti Virkkunen, antti.virkkunen(a)sedu.fi, p. 040 868 2604 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, p. 040 586 5947 Jukka Seppälä, jukka.seppala(a)teollisuusliitto.fi, p. 040 087 8395
Tredu Ylöjärvi Mari Nieminen, mari.k.nieminen(a)tredu.fi, puh 040 801 6709 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, p. 040 586 5947 Jan Laine, jan.laine(a)teollisuusliitto.fi, p. 040 7204087
Winnova Pori Jani Kujansuu, jani.kujansuu(a)winnova.fi, puh., 044 455 8017 Markus Tähkänen, markus.tahkanen(a)yt-ry.fi, p. 040 586 5947 Jouni Nurmela, jouni.nurmela(a)teollisuusliitto.fi, p. 040 8278348

Metsäenergiantuottajakoulut

Oppilaitos Sijainti Oppilaitoksen yhteyshenkilö Työnantajaliiton yhteyshenkilö Työntekijäliiton yhteyshenkilö
Harjun oppimiskeskus Virojoki Terhi Nopanen, terhi.nopanen(a)harjunopk.fi, puh 044 0324 613 Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Micke Porkka, micke.porkka(a)teollisuusliitto.fi, 050 337 9451
Keuda Mäntsälä Vesa Tanttu, vesa.tanttu(a)keuda.fi, puh. 050 463 2635 Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Jari Kallio, jari.kallio(a)teollisuusliitto.fi, 040 7164 973
Livia Paimio Matleena Lindströn, matleena.lindstrom(a)livia.fi, puh. 050 5721 738 Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Jari Kramsu, jari.kramsu(a)teollisuusliitto.fi, p. 040 769 5731
Osao Muhos Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Hanna-Kaisa Hämäläinen, hanna-kaisa.hamalainen(a)teollisuusliitto.fi, p. 050 351 0793
Poke Saarijärvi Anna-Maija Koskenlahti, anna-maija.koskenlahti(a)poke.fi, puh.0400 351 516 Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Jukka Seppälä, jukka.seppala(a)teollisuusliitto.fi, p. 040 087 8395
Redu Rovaniemi Juha Mikkola, juha.mikkola(a)redu.fi Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Martti Rauhala, martti.rauhala(a)teollisuusliitto.fi, p. 040 7235990
Samiedu Savonlinna Anne Taiponen, anne.taiponen(a)samiedu.fi, puh 044 550 6692 Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Micke Porkka, micke.porkka(a)teollisuusliitto.fi, 050 337 9451
Sedu Ähtäri Antti Virkkunen, antti.virkkunen(a)sedu.fi, p. 040 868 2604 Lauri Hyytiäinen, lauri.hyytiainen(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 426; Simo Jaakkola, simo.jaakkola(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 414; Ari Pihlajavaara, ari.pihlajavaara(a)koneyrittajat.fi, puh. 040 9009 419 Jukka Seppälä, jukka.seppala(a)teollisuusliitto.fi, p. 040 087 8395